KEFİR İÇECEĞİ

KEFİR MAYASI

 


KEFİR NEDİR?

Kökeni eski Türklere dayandığı sanılan, Kafkas halklarının uzun yaşam sırrı, sütün mayalandırılmasıyla elde edilen mucizevi bir içecektir.

KEFİR NELERE İYİ GELİR?

 Kullanımı ( içimi ) ve hazmı çok kolay olan kefir hücre yenileme özelliğine sahiptir. Mucize içecek kefir özellikle bağırsaklardaki maddelerin küreselleşmesini önlediğinden ömür uzatıcı olduğuna inanılır. Kafkasyalıların kefirin yararlarını bildiklerinden çocuklarına ile su gibi içirirler. Kafkasya’ da yüzyıldan fazla yaşamak çok sıra dışı bir durum değildir. Protein , yağ , laktoz ve mineraller bakımından hayli zengin ilaç tedavisi kesilmeden kullanıldığı zaman kandaki kötü kollestrolü azaltır, tansiyonu düşürür, idrarı sulandırır, vücuttan atılması gereken maddelerin gidişini kolaylaştırıyor, bağırsak hareketlerini hızlandırıyor, bulaşıcı, sarılık , eklem hastalıkları, ishal , kabız , kan kaybı, idrar torbası hastalıları, doğum sorunları, şeker düşürüyor ve en önemlisi KANSERİ GECİKTİRİYOR... Hazmının kolay , proteince zengin oluşu NEDENİ İLE Kefir hastalar ve çocuklar için önemli bir besindir.

Ayrıca yapılan araştırmalarda kefirin kadın ve erkeklerde cinsel gücü arttırdığı da bildirilmiştir. Hücre yenileme sayesinde de kadınlar tarafından cilt maskesi olarak kullanıldığı da bilinmektedir.

Ayrıca kefir sinirsel rahatsızlıklara, iştahsızlık ve uykusuzluk içinde yararlı olmaktadır.Ülser yüksek tansiyon , bronşit, astım hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Aşağıda kefirin iyi geldiği tespit edilen hastalıklar ve kullanım dozları verilmiştir.

ŞİKAYETLER

ÖNERİLEN MİKTAR

AÇIKLAMA

Sinirsel depresyon

Her gün 1litre

2-3 defa alınabilir

Bronşit-astım

Her gün 1litre

Ağır vakalarda 1 yıl süreyle

Kabızlık

Her gün 1litre

Ağır vakalarda büyüklere 2 litre

Kan bozuklukları

Her gün 1litre

Ağır vakalarda büyüklere 2 litre

Çıbanlar

Her gün 1litre

Hastalık süresince

Ekzama

Her gün 1litre

Hastalık süresince

Yüksek tansiyon

Her gün 1litre

-

Enfeksiyonlar

Her gün 1litre

-

Safra bozuklukları

Her gün 1litre

-

İshal

Her gün ½  litre

Düzelinceye kadar

Ülkemizde de kefirin tedavi edici özelliği üzerine Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından yapılan bir araştırma sonucunda 25-65 yaşları arasında 100 kişide 6-9 aylık kullanım sonucunda bağırsak bozukluklarında %100, uykusuzlukta %60-70, sinirsel depresyonlarda %50-80, yüksek tansiyonda %30-50 oranında düzelme saptanmıştır. Kefir kullananların %70’inin kullandıkları diğer ilaçları bıraktıkları açıklanmıştır.

Sağlamış olduğu sağlık faydalarının yanı sıra kefir aynı zamanda beğeniyle tüketilen bir gıda maddesidir ve çeşitli şekillerde tüketilmektedir.

Kefiri nasıl temin ederiz?

Marketlerde, 1 litresi 4-5 YTL'ye satılan kefir içeceğinin elde edildiği kefir mayasıdır. Yani hiçbir ek masraf yapmadan istediğiniz kadar süre, istediğiniz miktarda kefir yapabileceksiniz.

Maya süt içinde bırakıldıkça her 2 haftada 1.5 kat kadar büyüyor. İhtiyaç olan şeyler; 1litre süt, plastik saklama kabı,süzgeç ve 24 saat. Mayayı bir kez aldınız mı, sürekli olarak kefir içeceğini yapabilecek, mayanın miktarını artırabileceksiniz.

Sütten çıkarılmış canlı kefir kolonisi koloninin büyüklüğü ayarlanıp süt içerisinde kargolanacak ve sorunsuz bir şekilde elinize ulaştırılacak. Sütü nasıl mayalayıp nasıl kefir yapabileceğiniz ile ilgili tarifte kefirin yanında size gönderilecek. İlk seferinde  1/2 kg, 2 ay içerisinde de  3-4 kg. sütü mayalayacak hale geleceksiniz. Kefir kolonisi sadece 10 YTL.

Siparişleriniz için satis@sinbadkulucka.com adresine mail atabilirsiniz.

CAİZMİ?

Fermantasyon sonucu üretilen yoğurt, peynir...vs. gibi Kefirde de bir miktar (Onbinde 1~4) alkol oluşur. Fakat bu alkol içki üretiminde kullanılan alkolden farklı bir yapıya sahiptir. 'Çoğu sarhoş eden içkinin azıda haramdır' kıstasına girmez yani ne kadar içerseniz için sarhoş olmazsınız.  Kısaca yoğurtta, ayranda,  beyaz peynirde ve hatta fırınlardan aldığımız beyaz ekmekte ne kadar alkol varsa, kefirde de durum aynıdır. Aynı zamanda bu içecek 1 asır öncesine kadar sadece Müslüman halklar tarafından tüketilen bir içecekti. Yinede doğrusunu Allah bilir.